Wypożyczalnia samochodów jakie pkd?
Wypożyczalnia samochodów jakie pkd? Rynek motoryzacyjna rozwija się bardzo prężnie. Efektem tego są nowe, eleganckie marki samochodów. Dla wielu osób przejażdżka takim pojazdem to nie lada zabawa. Wiele z uroczystości wymaga odpowiedniej oprawy. Jedną z nich jest oczywiście wesele. Para Młoda najczęściej zarówno do ślubu jak też do sali weselnej podróże eleganckim, odpowiednio przystrojonym autem.
Dlatego wiele wypożyczalni ma właśnie dla nich specjalną ofertę weselną. W jej ramach istnieje możliwość wypożyczenia tak samo nowych, luksusowych pojazdów, ale też bardziej klasyczny modeli. Wszystko pozostaje kwestią gustu oraz tego, która z propozycji bardziej wpasuje się w oprawę ślubu i wesela. Osoby, które mają możliwość założenia działalności związanej z wypożyczaniem samochodów, zastanawiają się, na ile jest to biznes opłacalny. Inni natomiast zadają sobie pytanie: w jaki sposób w ogóle zacząć?
W jaki sposób założyć wypożyczalnie samochodów – kwestie prawne
Wypożyczalnie samochodów zakłada się w sposób taki sam, jak innego rodzaju działalności gospodarcze. Obecnie wiele czynności, które związane są z dostarczeniem odpowiedniej dokumentacji do wskazanych organów, można wykonać zdalnie, co bardzo ułatwia i przyśpiesza cały proces. W pierwszej kolejności, z odpowiedniego panelu należy uzupełnić wniosek CEIDG-1, który jest wpisem do ewidencji działalności gospodarczych. Jednym z najważniejszych punktów tego wniosku, jest określenie charakteru działalności. Można tego dokonać na podstawie informacji dostępnych w Polskiej Klasyfikacji Działalności. Każdy typ firmy posiada inny rodzaj PKD. Dobrą informacją dla przedsiębiorców jest fakt, iż nie muszą decydować się tylko na jedną klasyfikację. Firma może prowadzić szereg pokrewnych usług, dlatego można do niej przypisać więcej, niż tylko jedno PKD, co może mieć wpływ na wysokość dochodów. W przypadku wypożyczalni samochodów kod PKD to 77.11.Z, który definiowany jest jako „Wynajem i dzierżawa samochodów osobowych i furgonetek”. W zależności od charakteru działalności, można także przypisać do wypożyczalni samochodów kod PKD 49.41.Z. Dlaczego? Jest on zarezerwowany dla usługodawców, którzy zajmują się drogowym transportem towarów. Dlatego może to być dodatkowy rodzaj usługi, który przełoży się na realne korzyści finansowe, wynikające z prowadzenia działalności.
Wypożyczalnia samochodów – od czego zacząć?
W pierwszej kolejności trzeba dysponować flotą pojazdów. Nie każdy jednak na starcie ma możliwość wynajmu 10-ciu lub większej ilości pojazdów. W jaki sposób można wystartować z własnym biznesem, pomimo braku aut? Najlepszym sposobem finansowania jest leasing. W wielu przypadkach wkład własny wynosi 10%. Dlatego dobrze jest dysponować także gotówką w wysokości 50tys do 100tys złotych. Kapitał ten powinien być zarezerwowany wyłącznie pod kątem zakupu aut. Na początek od 5 do 10 pojazdów powinno być dobrym startem. Trzeba pamiętać, iż wraz z rozwojem firmy, można inwestować i rozbudowywać flotę, a także wymieniać pojazdy, których leasing dobiegł już końca. Drugim, najważniejszym elementem jest oczywiście baza, czyli siedziba firmy. Musi spełniać określone warunki. Obok biura musi znajdować się plac parkingowy, na którym znajdują się pojazdy.
Przychód, dochód i koszty prowadzenia firmy

Trzeba pamiętać, iż każda działalność podlega opodatkowaniu. Oznacza to, iż od dochodu należy odliczyć kwotę podatku należną Urzędowi Skarbowemu. Sama wysokość podatku, także wyrażona w procentach, jest różna, w zależności od tego, jaki typ opodatkowania zostanie wybrany przez przedsiębiorcę. Jeśli nie złoży on stosownej deklaracji, rozliczany będzie na zasadach ogólnych, które mają także zastosowanie w przypadku pracowników etatowych. W tym przypadku przewidziane są dwa progi podatkowe: 18% oraz 32%, które zależą od wysokości dochodu. Pierwszy próg podatkowy rozliczany jest do kwoty 85 528, nadwyżka podlega opodatkowaniu na poziomie 32%. Trzeba pamiętać, że od dochodu należy odjąć także kwotę wolną od podatku i dopiero wtedy obliczyć wysokość podatku. Innym rozwiązaniem jest podatek liniowy, który wynosi 19% niezależnie od wysokości dochodu, jednak wiąże się z brakiem ulg podatkowych, czy możliwości wspólnego rozliczenia rocznego wraz z małżonkiem. Można także zdecydować się na ryczałt. Podatek ten jest różny, zależnie od charakteru prowadzonej działalności. Wybór najlepiej skonsultować z księgową.
Leasing a koszt uzyskania dochodu
Wszelkiego rodzaju wydatki firmowe, które wynikają z prowadzenia działalności gospodarczej można uznać za koszt uzyskania przychodu. To bardzo ważne, ponieważ opodatkowany jest tylko dochód, czyli przychód pomniejszy o koszt jego uzyskania. Dlatego raty leasingowe za pojazdy mogą być traktowane jako koszty prowadzenia działalności. Podobnie inne wydatki związane z czyszczeniem samochodów, wymianą części, także corocznym przeglądem. To dobra informacja dla przedsiębiorców, którzy zdecydowali się właśnie na leasing, jako formę finansowania samochodów firmowych, ponieważ ma to istotny wpływ na dochód, jaki firma uzyskuje.