Witaminy z grupy B – jakie warzywa powinniśmy jeść
Witaminy z grupy B – jakie warzywa powinniśmy jeść: witaminy to ważne składniki odżywcze, które wpływają na nasze zdrowie. Szczególnie ważne dla naszego organizmu są witaminy z grupy B. Jaki jest podział witaminy B? Za co odpowiadają podgrupy? Jak nasza codzienna dieta powinna zapewniać zdrowie konia? Sprawdź najlepsze informacje na temat optymistycznych witamin, jak to kiedyś nazywano. Zgromadzona tutaj wiedza pomoże Ci lepiej zrozumieć zdrowe odżywianie.
Ogólne informacje o witaminach z grupy B
Nie bez powodu witaminy z grupy B, niezależnie od podgrupy, nazywane są witaminami optymistycznymi. Skąd wzięła się nazwa? Otóż regularne spożywanie produktów zawierających ten składnik odżywczy może wpływać na dobry nastrój i samopoczucie człowieka. Dzięki witaminom z grupy B nie narzekamy na chroniczne zmęczenie, drażliwość, słabą koncentrację czy depresję. Przede wszystkim warto zauważyć, że produkty pochodzenia zwierzęcego zawierają najwięcej witamin z tej grupy. W nieco niższych stężeniach występują również w produktach roślinnych, warzywach i owocach. Poniżej skupimy się na tym aspekcie.
Witaminy z grupy B
Wspomnieliśmy we wstępie, że nie jest to element jednolity, a podzielony na określone podgrupy. Każdy z nich pełni ważną rolę w naszym organizmie, a niedobór któregokolwiek z nich może mieć negatywny wpływ na nasz organizm.
Omówmy tutaj różne podkategorie:
- Witamina B1 jest również znana jako tiamina. Tiamina odpowiada za nasze zdrowie. Dobre samopoczucie utrzymujemy dzięki spożywaniu produktów bogatych w ten składnik. Brak witaminy B1 wpłynie na nerwowość całego organizmu i utratę apetytu. Nie tylko to, ale niewystarczająca ilość tiaminy wchłanianej przez organizm może wpływać na funkcjonowanie żołądka i pogarszać się. Miłośnicy kawy powinni uzupełniać ten składnik suplementami. Dzieje się tak dlatego, że kofeina wypłukuje z organizmu witaminy optymizmu.
- Witamina B2 jest również znana jako ryboflawina. Ryboflawina odgrywa ważną rolę w spalaniu cukru. Razem odpowiada za transport tlenu przez komórki i produkcję czerwonych krwinek (erytrocytów). Nasze włosy są zdrowsze i piękniejsze, skóra się nie łuszczy, a oczy nie wysychają na skutek spożywania produktów zawierających witaminę B2.
- Witamina B3, czyli tak zwana niacyna. Wpływ tej witaminy na organizm człowieka jest ogromny. Witamina PP może wpływać na pracę mózgu. Powinniśmy to zaakceptować, jeśli chcemy uniknąć: bólów głowy, nadkwaśności, drażliwości, niepokoju, problemów z pamięcią i jelit.
- Witamina B5, znana również jako kwas walerianowy. Uwalnia energię z pożywienia, które jesz. Kwas walerianowy bierze aktywny udział w syntezie niektórych hormonów. Odpowiada za piękną skórę, zdrowe włosy. Niedobór tego składnika może objawiać się bólami brzucha, nudnościami, zaburzeniami pigmentacji skóry i problemami ze stawami. Biorąc pod uwagę sytuację pandemii Sars-CoV19, należy zwrócić uwagę na stosowanie witaminy B5. Powód ci powie. Wpływa na nasz układ odpornościowy.
- Witamina B6, czyli pirydoksyna. To prawdziwa witamina młodości. To dlatego, że zatrzymuje proces starzenia. Spożywając pokarmy bogate w pirydoksynę, możemy zapobiegać powstawaniu kamieni nerkowych. Witamina b6 wpływa na powstawanie enzymów potrzebnych do spalania tłuszczu i białka. Brak tego składnika może prowadzić do skurczów mięśni, bólu palców, drżenia rąk i problemów z nadwagą.
- Witamina B7, czyli tak zwana biotyna. To składnik, który przyda się drogim Paniom. Zainteresuje ich fakt, że promuje urodę. Pomaga utrzymać włosy, paznokcie i skórę w dobrej kondycji. Dzięki biotynie nie pocimy się nadmiernie, ponieważ reguluje ona pracę gruczołów łojowych. Warto również podkreślić, że jest regulatorem glukozy.
- Witamina B8, tzw. inozytol. Pod względem dobrego samopoczucia to prawdziwy Texas Ranger. Dzięki spożywaniu produktów bogatych w inozytol czujemy się lepiej i szczęśliwsi. Ma duży wpływ na koncentrację, dobry nastrój i ogólną pracę mózgu. Jej niedobór objawia się depresją, nerwicami i atakami paniki. Niewystarczający poziom tej witaminy w organizmie może powodować wzrost poziomu cholesterolu.
- Witamina B9, czyli kwas foliowy. Odpowiada za wytwarzanie czerwonych krwinek. Niedobór folianów to poważne zagrożenie dla organizmu. Niedobór tego składnika w odpowiednich ilościach może wpływać na stany zapalne dziąseł, niezdolność do koncentracji, bladość, bezsenność, stany zapalne przewodu pokarmowego.
- Witamina B12, znana również jako kobalamina. Kobalamina odpowiada za produkcję czerwonych krwinek oraz prawidłowe funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego. Dzięki witaminie B12 nie cierpimy na anemię, osłabienie i problemy żołądkowe.
Jak widać rodzajów witamin z grupy B jest wiele, a każda podgrupa odpowiada za inne zjawiska zachodzące w naszym organizmie. Następnie porozmawiajmy o najważniejszym punkcie programu, czyli jakie warzywa i owoce powinniśmy jeść, aby uzupełnić sobie odpowiednią ilość witamin z grupy B. Zróbmy to razem!
W czym jest witamina B?

Ponieważ omówiliśmy różne podgrupy witamin z grupy B, skupimy się teraz na produktach pochodzenia roślinnego, które je zawierają. Na początku zauważyliśmy, że wszystkie witaminy z tej grupy można znaleźć w produktach mięsnych. Jest wiele. Dla tych, którzy z jakiegoś powodu nie jedzą mięsa, istnieje mnóstwo pokarmów roślinnych zawierających witaminy z grupy B. Teraz wymienimy podgrupy i przypiszemy im określone warzywa, owoce i wszelkie inne produkty pochodzenia roślinnego.
Witamina B1: groszek, orzechy laskowe, fasola, kiełki pszenicy i gryka.
Witamina B2: warzywa liściaste, groszek.
Witamina B3: nasiona słonecznika i groszek.
Witamina B5: orzechy włoskie, nasiona słonecznika, grzyby i produkty pełnoziarniste.
Witamina B6: Kiełki, otręby, produkty pełnoziarniste, ziemniaki, fasola, marchew, kapusta i banany.
Witamina B7: Mąka sojowa, orzechy, szpinak, brązowy ryż, grzyby i produkty pełnoziarniste.
Witamina B8: Produkty pełnoziarniste, owoce cytrusowe, wszelkie warzywa.
Witamina B9: pietruszka, brukselka, brokuły, kapusta, groszek, fasola, pieczywo pełnoziarniste i pomarańcze.
Witamina B12: kiełki pszenicy, cebula i grzyby.
Warto jednak wspomnieć, że mięso i produkty mleczne są najbogatsze w witaminy z grupy B.