Pisaki do sketchnotingu

Jak wybrać dobre pisaki do sketchnotingu? Zdecydowana większość z nas sporządza notatki w formie tradycyjnej, jednak coraz większą popularność zyskuje sketchnoting, a więc notowanie szkicem, czy inaczej, obrazem. Wykonanie wartościowych zapisów to prawdziwa sztuka, jednak umiejętność tą można nabyć, ćwicząc regularnie. Chcąc osiągnąć perfekcję, musimy zainwestować też w odpowiednie mazaki, czyli sprzęt, za pomocą którego będziemy pracować. Jak wybrać odpowiednie pisaki do sketchnotingu?

Czym jest sketchnoting?

Na początek odpowiedzmy sobie na pytanie, czym dokładnie jest sketchnoting i dlaczego cieszy się on tak dużą popularnością w różnych grupach społecznych? Otóż każdy z nas pamięta, z czasów studenckich lub szkolnych, konieczność sporządzania notatek. Zapisywaliśmy to, co powiedział nauczyciel, jednak w większości przypadków nic więcej z lekcji nie wyciągaliśmy. Skupialiśmy się głównie na tym, aby zapisać konkretne słowa, nawet jeśli nie rozumieliśmy, o czym właściwie mowa. Tymczasem obecnie do tworzenia notatek możemy wykorzystać technikę, jaką jest sketchnoting. To nic innego, jak notowanie szkicem, choć oczywiście możemy też posiłkować się słowem pisanym. Praktyka pokazuje, że sketchnoting cieszy się ogromną popularnością nie tylko wśród uczniów czy studentów, ale również w środowisku korporacyjnym. Tam najczęściej sporządza się notatki ze spotkań, konferencji czy szkoleń. Mogą to robić pracownicy, lecz również osoby z odpowiednim przygotowaniem, które przygotowują notatkę w imieniu całej grupy. 

Jak prawidłowo wykonać grafikę?

Niektórzy z nas praktykują sketchnoting nieświadomie, jednak w rzeczywistości wykonanie wartościowej grafiki to prawdziwa sztuka. Musimy pamiętać, że ważna jest nie jakość obrazu – praktykując sketchnoting, musimy skupić się głównie na przekazie. Dlatego też kluczem do sukcesu jest umiejętność wyciągania wniosków oraz podsumowywania najważniejszych informacji. Sama grafika natomiast musi być przede wszystkim czytelna, i to bez względu na to, kto jest jej odbiorcą. Aby wykonać ją prawidłowo, musimy przede wszystkim dysponować odpowiednimi pisakami. Niektórzy korzystają z powszechnie dostępnych rozwiązań, nie przywiązując większej wagi do tego, czym rysują. Niemniej jednak profesjonalnie wykonana grafika musi być dopracowana od początku do końca. 

Pisaki do sketchnotingu – jakie wybrać?

Pisaki do sketchnotingu
Pisaki do sketchnotingu

Na rynku znaleźć możemy wiele różnego rodzaju pisaków, które okazują się pomocne przy sketchnotingu. Niemniej jednak musimy mieć świadomość, że w praktyce najprostsze rozwiązania okazują się zwykle najlepsze. Podstawowym narzędziem, w jakie musimy się wyposażyć, jest czarny cienkopis. Dodatkowo przydadzą się nam kolorowe markery pędzelkowe bądź ścięte. Ważne, aby nie pozostawiały one na kartce grubej linii, gdyż sprawia to, że cała grafika wydaje się przytłaczająca. Niektórzy decydują się sporządzać notatki w kolorze czarnym, inni wolą różnorodność. Wybór tak naprawdę zależy od nas, dlatego ilość sprzętu, jakim dysponujemy, musi odpowiadać naszym preferencjom. Wiele osób korzysta z markerów, których tusz przyrządzony jest na bazie alkoholu. Charakteryzują się one tym, że stosunkowo szybko wysychają, a dodatkowo nie rozmazują się na kartce. Pamiętajmy, aby wyposażyć się w kilka markerów, które będą miały końcówki różnej grubości. Podstawowa ścięta końcówka o grubości, w zależności od tego, w jaki sposób trzymamy flamaster, od 0,2 cm do 0,5 cm będzie idealnym wyborem. Pędzelek natomiast przydatny jest przy mniejszych formach graficznych. Niektórzy, aby obniżyć koszty przy dłuższym użytkowaniu, dokupują buteleczki z tuszem do markerów i uzupełniają braki. Jest to ekonomiczne rozwiązanie, jednak nieco bardziej czasochłonne. Na początek wykonywania notatek wizualnych wystarczy nam kilka pisaków, jednak w miarę robienia kolejnych postępów prawdopodobnie będziemy powiększać naszą kolekcję. Zaczniemy bowiem przywiązywać większą wagę do szczegółów, dlatego wykonanie poszczególnych linii w prawidłowy sposób będzie dla nas bardzo istotne.

Sprawdź, co potrafią takie pisaki:

Jakie pisaki wykorzystać do sketchnotingu na tablicach suchościeralnych?

Tworzenie notatek na kartce papieru zasadniczo różni się od sposobu, w jaki tworzymy notatki na tablicach suchościeralnych. W drugim przypadku nie możemy bowiem zastosować tradycyjnych pisaków czy markerów, gdyż nie da się ich w prosty sposób usunąć z powierzchni tablicy. W tej sytuacji musimy sięgnąć po specjalistyczne pisaki do tablic suchościeralnych, które posiadają końcówki o różnej grubości. Początkowo wiele osób posiłkuje się pisakami powszechnie dostępnymi, jednak ich końcówki są naprawdę grube, dlatego z czasem przestaną one być dla nas wygodne. W sklepach dostępne są już profesjonalne pisaki do sketchnotingu do tablic suchościeralnych, jednak ich wybór jest jeszcze mocno ograniczony. Wynika to z faktu, iż metoda ta nie cieszy się jeszcze w Polsce bardzo dużą popularnością. Niektórzy zamawiają więc pisaki przez internet, w sklepach zagranicznych, jednak i w polskich są już one dostępne. Warto je zakupić, zwłaszcza jeśli sporządzanie notatek zwykłymi pisakami przestało być dla nas komfortowe.