Jeździectwo – czym ono jest?
Jeździectwo – czym ono jest? Jeździectwo staje się coraz bardziej popularną dyscypliną sportową. Dzięki staraniom Polskiego Związku Jeździeckiego oraz możliwości komunikacji w obrębie całego świata coraz więcej ludzi dowiaduje się o istnieniu takiej dyscypliny. Dodatkowo, spora ich część po prostu zakochuje się! Warto więc zapoznać się bliżej z jeździectwem, by zrozumieć prawdziwą istotę tego sportu.
Krótka historia jeździectwa

Początki wspomnianej dyscypliny szacuje się na około 3,5 tysiąca lat przed naszą erą. Był to czas, gdy ludzie zaczęli oswajać pierwsze konie oraz wykorzystywać je w przeróżnych celach. Idąc z biegiem historii, w tekstach pochodzących z starożytnego Rzymu pojawią się wzmianki o zawodzie nauczyciela jazdy konnej. Co więcej, nastąpił tam przełom w rozwoju jeździectwa sportowego, gdyż właśnie w Cesarstwie Rzymskim organizowane były pierwsze wyścigi powozów, które miejsce miały na hipodromach ( placach o zarysie prostokąta). Znacznie później, bo w 1134 roku, w Neapolu otwarto Akademię Jeździecką, w której rozpoczęto szkolenie koni. Niestety, metody te były często brutalne, gdyż polegały głównie na karaniu zwierząt. Ciekawostkę może być to, że polskie jeździectwo było uznawane za najlepsze aż do XVIII wieku. Z powodu zaborów i wojen, rozwój dyscypliny konnej w Polsce został wstrzymany, a za jej powrót uważa się 1989 rok. Tak oto dochodzimy do współczesności, kiedy to jeździectwo wraca do łask oraz podbija serca kolejnych osób.
Jakie wyróżniamy dyscypliny jeździeckie?
Warto zacząć od tego, że wyróżniamy dwa najważniejsze style: angielskie (klasyczne) oraz western. Skupmy się teraz na pierwszym, gdyż jak sama nazwa wskazuje, właśnie na nim opiera się większość zawodów. Styl angielski odróżniamy jest od innych na podstawie sprzętu jeździeckiego. By uprawiać go profesjonalnie, potrzebujemy siodła o płaskim siedzisku, które jest lekkie i wyściełane od spodu oraz odpowiednie elementy stroju, na które składają się:
- kask,
- frak,
- koszula,
- bryczesy,
- wysokie buty zwane oficerkami.
Mimo wszystko, sprzęt jeździecki nie jest tutaj najważniejszy. Istotą stylu klasycznego jest dosiad jeźdźca, który umożliwia zatrzymanie jak i przyspieszenie konia. Same zwierzęta wyróżniają się długimi nogami, które pomagają im pokonywać różne przeszkody. Dyscypliny, które wywodzą się z jeździectwa angielskiego to: ujeżdżenie, skoki przez przeszkody oraz wszechstronny konkurs konia wierzchowego. Każda z nich jest także uznawana za dyscyplinę olimpijską. Poniżej, znajdują się szczegółowe informacje o nich:
– ujeżdżenie – polega ona na wykonywaniu przez konia określonych figur na arenie. Ujeżdżenie jest podstawą dla innych dyscyplin jeździeckich, przykładowo skoków. Polska posiada w tym sporcie ogromne sukcesy oraz wielu mistrzów, którzy trenują przyszłe pokolenia jeźdźców.
– skoki przez przeszkody – prawdopodobnie najbardziej kojarzona i popularna dyscyplina jeździecka. Polega ona na pokonywaniu przez konia i jego jeźdźca określonych przeszkód na torze z jak najmniejszą ilością błędów. Najistotniejszym aspektem skoków przez przeszkody jest uzyskanie niewielkiej ilości punktów karnych, które są kluczowe w końcowy wyniku. Dyscyplina należy do dość niebezpiecznych, przez co odpowiedni sprzęt jeździecki (jak przykładowo kask) są obowiązkowe.
– wszechstronny konkurs konia wierzchowego – jest to najbardziej wymagająca dyscyplina jeździeckiego ze wszystkich. Zawiera w sobie ujeżdżenie, skoki przez przeszkody oraz próbę terenową. Wykonanie wszystkich wymaga ogromnych umiejętności jeźdźca i konia, co czyni całą dyscyplinę niesamowicie widowiskową.
Western Riding
Przechodzimy teraz do drugiego stylu, jakim jest western. Powstał on w Ameryce i wyróżnia się przede wszystkim sprzętem jeździeckim. Składa się na niego głębokie siodło zapewniające komfort ujeżdżającemu, kapelusz, dżinsy i koszula. Konie stosowane w tej dyscyplinie są zazwyczaj niewielkie, jednak bardzo wytrzymałe. Jedyny sport wywodzący się ze stylu western oraz uznawany przez Międzynarodową Federację Jeździecką to reining. Polega on na przejechaniu w jak najdokładniejszy sposób uprzednio wyznaczonej trasy. Sprzęt jeździecki w tej dyscyplinie najczęściej ogranicza się do odpowiedniego dla tego stylu siodła oraz ubioru.
Czy warto spróbować swoich sił w jeździectwie?
Jeździectwo to sport, który wymaga ogromnej cierpliwości, dokładności oraz czasu. Praca z zwierzętami jest wymagająca i nie ma tutaj co ukrywać. Jednak, jeśli przebrniemy przez setki, a może nawet tysiące godzin ćwiczeń, czekają nas cudownie chwile na zawodach. Warto pamiętać, że jest to kosztowny sport, który wymaga od nas stosownego sprzętu jeździeckiego. Nauka, utrzymanie konia, koszty wyjazdów na zawody – można by tak wymieniać długo. Jeśli jednak mamy środki, które chcemy przeznaczyć na właśnie taki cel – droga stoi otworem. Kluczowym jest zapoznanie się szczegółowo z wymaganiami uprawiania jeździectwa, by na pewno w przyszłości nic nas nie zaskoczyło. Warto spróbować swoich sił i przekonać się, czy to właśnie nie Ty będziesz kolejnym mistrzem świata.