Jak zrobić łóżko na antresoli?
Jak zrobić łóżko na antresoli? Zdrowy sen jest jednym z komponentów komfortowego życia. Żeby jednak spać zdrowo, potrzebujemy do tego odpowiednich warunków, jakie zapewnić może nam między innymi łóżko na antresoli.
Łóżko na antresoli – zalety
Bardzo trudno wyobrazić sobie wady takiego rozwiązania, natomiast ma ono ciągnącą się w nieskończoność liczbę zalet. Większość z nich ma związek z naszymi naturalnymi potrzebami dotyczącymi zdrowego snu.
Wygoda i komfort
Należy do nich być może przede wszystkim wygodny, dobrej jakości materac. Takie podłoże dopasowuje się do anatomii naszego ciała, zapewniając ergonomiczną pozycję naszego snu. Dzięki temu organy wewnętrzne nie są uciśnięte i mogą się regenerować, rozluźnione mięśnie odpoczywają, a nasz organizm jest dobrze dotleniony. Po nocy na takim materacu poranki przestają być czymś przerażającym – dużo łatwiej jest rozpocząć dzień, jeśli jest się wypoczętym.
Spokój i prywatność
Jednak w wielu mieszkaniach metraż nie pozwala na urządzenie osobnej sypialni, czy nawet ustawienie łóżka na poziomie podłogi. Z rozwiązaniem przychodzi tutaj właśnie antresola. Mniejsze z nich przypominać mogą znane nam z dzieciństwa łóżka piętrowe, zaś większe – wyglądają raczej jak pokój na półpiętrze.
Bez względu na to, na jaką antresolę się zdecydujemy, uzyskamy przy jej pomocy coś, czego nie sposób osiągnąć ustawiając łóżko na przykład na podłodze salonu. Tymi rzeczami są spokój i prywatność. Wyniesienie łóżka ponad poziom mieszkania oznacza, że zyskujemy dodatkową przestrzeń przeznaczoną wyłącznie na spanie. Już sama antresola często jest w stanie uchronić nas przed wzrokiem reszty domowników, a dla dodatkowej prywatności możemy zamontować kotary lub zwiewne, ozdobne firanki.
Zwiększony metraż mieszkania
Nie da się przeoczyć jeszcze jednej ważnej zalety. Przeniesienie miejsca do spania ponad poziom podłogi oznacza, że nasze mieszkanie zyskuje dodatkowy metraż. W ten sposób możemy wizualnie przewietrzyć mieszkanie o niewielkim metrażu, lub wygospodarować miejsce na dodatkową pracownię, czytelnię lub kącik rozrywki.
Rodzaje antresoli na łóżko
Tak jak w przypadku innych kreatywnych konstrukcyjnych rozwiązań, również antresolę podzielić można na różne rodzaje. Choć wszystkie mają podobne, wymienione wyżej zalety, to ostateczny wybór typu antresoli również może mieć znaczenie dla naszego komfortu.
Antresola w formie zabudowy
Klasyczną formą zabudowy jest taka, która przyjmuje kształt swego rodzaju półpiętra. W wysokich pomieszczeniach możemy po prostu obniżyć sufit, kładąc pod nim coś w rodzaju drugiej podłogi. Takie antresole mogą być naprawdę duże, poza łóżkiem zmieścić też możemy na nich przedmioty, które umilą nam wieczory, takie jak ciepłe oświetlenie czy regały na ulubione książki. Na taką antresolę prowadzić może zarówno drabinka, jak i pełnowymiarowe schody.
Antresola do zmontowania
Nieco mniejsza będzie antresola, którą zakupimy w częściach do samodzielnego montażu. Zwykle będzie ona wykonana z trwałego drewna lub metali. Jej dużą zaletą jest to, że w razie gdyby się nie sprawdziła, można ją w niezwykle prosty sposób zdemontować i odsprzedać. Takie antresole zazwyczaj wyposażone będą w drabinkę wykonaną z materiału pasującego do całości.
Tego typu antresole dostępne są często w marketach budowlanych lub u osób zajmujących się stolarką. Niekiedy najlepszym rozwiązaniem jest rozejrzenie się po ogłoszeniach portali aukcyjnych. Często uda się w ten sposób znaleźć kogoś, kto realizuje tego typu zamówienia w naszej okolicy.
Antresola nad meblami
Obecnie producenci mebli wychodzą coraz częściej naprzeciw naszym potrzebom. Jest to widoczne także na rynku łóżek. Coraz częściej spotkać możemy oferty łóżek połączonych z meblościanką czy biurkiem. Tego typu antresola przypominać będzie raczej piętrowe łóżko, niż samodzielną zabudowę. Nie oznacza to jednak, że gorzej będzie spełniała swoje zadanie. Przeciwnie – takie łózko często wyglądać będzie bardzo estetycznie, a przy tym zmieści pod sobą masę wygodnych i kreatywnych schowków. Bardzo często będą na nią prowadzić na przykład schodki ułożone z szuflad lub regału na książki.
Antresola nad garderobą

Bardzo podobnym rozwiązaniem jest antresola umieszczona nad garderobą. Garderobę, lub po prostu schowek czy też spiżarkę, stanowi tutaj po prostu duża, zazwyczaj drewniana szafa. Tego typu garderobę można wykonać w wybranym rozmiarze, dopasowując ją do rozmiaru materaca, który zamierzamy na niej położyć. Materac kładziemy zaś bezpośrednio na szafie, lub na dodatkowym stelażu, by umożliwić mu oddychanie i wydłużyć jego trwałość.
Na taką antresolę zazwyczaj prowadzić będzie drabinka zamocowana z boku szafy. Istnieją także rozwiązania, które zamiast przesuwanych drzwi na froncie, wejście do garderoby przewidują z boku. Wówczas na froncie szafy można umieścić dodatkowe półki, szuflady, a nawet półkę na telewizor i inną elektronikę.
Gdzie umieścić antresolę?
To gdzie najlepiej będzie umieścić antresolę zależy oczywiście przede wszystkim od rozkładu naszego mieszkania. Pamiętajmy jednak by w planach uwzględnić położenie okien i drzwi. Jeśli antresola będzie na nie nachodziła, nie będzie się dało ich otwierać ani zamykać.