Jak wygląda kremacja kota?

Jak wygląda kremacja kota? Współczesne podejście do zwierząt domowych znacznie różni się od tego, które miało miejsce kilka lat temu. Okazuje się bowiem, że zwierzęta stają się pełnoprawnymi członkami rodzin i traktujemy je z ogromnym szacunkiem. Śmierć jest zatem dla nas potężnym ciosem, z którym musimy się jednak zmierzyć. Czym kremacja różni się od utylizacji?

Jakie różnice mogą występować pomiędzy kremacją zbiorową i indywidualną? W jaki sposób możemy zorganizować kremację kota? Jak możemy postępować z prochami czworonoga? Jeśli chcesz się tego dowiedzieć, serdecznie zapraszamy do przeczytania poniższego wpisu, w którym doszczętnie zajmujemy się udzielaniem odpowiedzi na wcześniej postawione pytania. 

Czym kremacja różni się od utylizacji?

Zanim rozpoczniemy dywagacje na temat kremacji kota, w pierwszej kolejności warto odpowiedzieć sobie na jedno ważne pytanie, mianowicie czym kremacja różni się od utylizacji. Na dzień dzisiejszy liczba powstających krematoriów dla zwierząt jest w pełni satysfakcjonująca, podobnie jak liczba cmentarzy. Nie zmienia to jednak faktu, że opiekunowie nie muszą martwić się o to, jak postępować z ciałem pupilka bezpośrednio po śmierci. W praktyce jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, na czym kremacja polega w rzeczywistości i czym tak właściwie różni się od utylizacji. W tym drugim przypadku po szczątki wybiera się pracownik firmy utylizacyjnej. Są one zabierane i wrzucane do tego samego miejsca, co inne uboczne produkty zwierzęce. 

Kremacja kota w zakładzie jest jednym ze sposobów na godne potraktowanie ciała po śmierci. Nikt nie jest w stanie zarzucić nam tego, że pupil znajduje się razem z innymi odpadami z rzeźni bądź ze strzykawkami znajdującymi się wcześniej w szpitalu. Zwierzę w krematorium traktowane jest z najwyższym szacunkiem, natomiast proces spalania odbywa się w specjalnie przystosowanych do tego miejscach. 

Kremacja zbiorowa i indywidualna – jakie różnice występują?

Jak wygląda kremacja kota?
Jak wygląda kremacja kota?

Przede wszystkim należy uświadomić sobie jedną bardzo ważną rzecz – firmy świadczące tego typu usługi oferują nam kremację indywidualną i zbiorową. Każdy z klientów ma dowolność wyboru w tym zakresie. Jakie różnice tych rozwiązań możemy jednak wyróżnić? W praktyce wystarczy zwrócić uwagę na nazwę. Jeśli chodzi o indywidualną kremację zwierząt, to jest to coraz popularniejsza procedura opierająca się na spopieleniu jednego zwierzęcia. To właśnie dzięki temu możemy zabrać ze sobą prochy i zrobić z nimi to, co uważamy za słuszne. Zupełnie odmiennie prezentuje się to w przypadku zbiorowej kremacji. Różnica jest jedna, ale zasadnicza – spalanych jest jednocześnie kilka zwierząt. Wiąże się to oczywiście bezpośrednio z tym, że właściciele czworonogów nie mogą oczekiwać odzyskania prochów – takowych z pewnością nie otrzymają, co jest jak najbardziej naturalne. Prochy te umieszczane są w jednej, wspólnej urnie. W dalszej kolejności firma zajmuje się zakopywaniem ich w specjalnie przygotowanym cmentarzy. Dlaczego rozwiązanie to cieszy się jednak tak dużą popularnością? Otóż możemy mieć pewność w zakresie, że jest to opcja ekologiczna i jak najbardziej atrakcyjna pod względem ekonomicznym.

Polecamy uwadze:

W jaki sposób zorganizować kremację kota?

Kiedy nasz czworonóg żyje z reguły nie zastanawiamy się, w jaki sposób będziemy postępować z jego ciałem po śmierci, kiedy umrze. Co godne podkreślenia, nie planujemy ani pogrzebu, ani samej śmierci. Kiedy dojdzie więc do niespodziewanej straty, wówczas czujemy się zagubieni, co jest jak najbardziej zrozumiałe. Podczas żałoby często nie myślimy niestety racjonalnie i trzeźwo. Wówczas z pomocą przychodzą nam profesjonalne zakłady, które robią wszystko co w ich mocy, aby wziąć na siebie poszczególne formalności. Tylko wtedy możliwe jest odciążenie nas w zakresie obowiązków. Oczywiście kremacja kota nigdy nie jest łatwą czynnością, jednak decydując się na pomoc specjalistów możemy sobie to znacznie ułatwić. Wystarczy, że zadzwonimy do wybranego wcześniej krematorium i poinformujemy o zaistniałej sytuacji. Profesjonaliści błyskawicznie udzielą nam wskazówek w wielu zakresach.

Jak możemy postępować z prochami czworonoga?

Pozostaje jeszcze jedna kwestia, którą z pewnością należy mieć na uwadze. Otóż kiedy decydujemy się na kremację indywidualną, wówczas otrzymujemy urnę z prochami. Część osób może mieć poważne wątpliwości w zakresie tego, co dalej zrobić z tym przedmiotem. Okazuje się, że pewne wskazówki możemy znaleźć w polskim prawie. Co ciekawe, spopielone szczątki z powodzeniem możemy przechowywać w domu. Alternatywnym rozwiązaniem jest rozsypanie zawartości na wolnym powietrzu. Dla części opiekunów ten element pożegnania może mieć ogromne znaczenie, inni natomiast mogą stwierdzić, że chcą zachować cząstki przy sobie.

W sytuacji, kiedy kompletnie nie jesteśmy zainteresowani zabieraniem ze sobą prochów zwierzaka, wówczas możliwe jest zdecydowanie się na zbiorową kremację. W takim przypadku jednocześnie spopieleniu ulega kilka ciał, w jednej komorze kremacyjnej. Oczywiście każde z ciał traktowane jest z ogromnym szacunkiem. 

angielski francuski niemiecki hiszpański