Implanty zębów – przeciwwskazania

Implanty zębów – przeciwwskazania: nie da się ukryć, że zdrowe i ładne zęby powodują, iż inni ludzie odbierają nas w pozytywny sposób, jednocześnie my zyskujemy pewność siebie. To właśnie dlatego stomatolodzy robią wszystko co w ich mocy, aby móc cieszyć się cudownym uśmiechem i bez żadnych kompleksów przechodzić przez życie.

Czym dokładnie jest implant zęba? Kiedy implanty zębowe są godne uwagi? Jakie rodzaje implantów możemy wyróżnić? Jak wygląda proces wstawiania implantu zębowego? Jakie przeciwwskazania mają implanty zębów? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Co to jest implant zęba?

Ile kosztuje jeden implant?Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek rozważania na temat implantów zęba, w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się, czym on tak właściwie jest. Otóż gdybyśmy zdecydowali się na zdefiniowanie tego pojęcia, wówczas moglibyśmy dojść do wniosku, że jest to niewielkich rozmiarów stożek, którego średnica oscyluje w granicach od 3 do 5 mm, natomiast długość od 7 do 21 mm. Pełni on funkcję korzenia zębowego, który znajduje się głęboko w naszych dziąsłach. Tego typu element wykonany jest z obojętnego dla naszego zdrowia materiału, który nie wywołuje reakcji alergicznych. Najczęstszym materiał jest tytan, jednakże dużą popularnością cieszą się również implanty, które wykonane są z tlenku cyrkonu. Obydwa materiały charakteryzują się ponadprzeciętną wytrzymałością, dlatego też znoszą takie obciążenia, jak prawdziwe korzenie zębów. Do implantu montowana jest tzw. nadbudowa. Jest to pewna konstrukcja, która odwzorowuje koronę zęba. W praktyce implant z koroną wygląda zupełnie tak samo, jak naturalny ząb. Nawet po dokładnym przyjrzeniu się dość trudne jest wskazanie różnić pomiędzy implantami, a prawdziwymi zębami.

Kiedy implanty zębowe są godne uwagi?

Skoro wiemy już, czym dokładnie są implanty zębowe, warto chwilę zastanowić się nad tym, w jakich sytuacjach są one zakładane. Istnieje kilka sytuacji, w których profesjonalny stomatolog z pewnością zaproponuje nam ewentualne wszczepienie. Do najczęściej spotykanych możemy zaliczyć pojedyncze braki w uzębieniu, braki wielozębowe (czyli brak kilku zębów położonych blisko siebie lub znajdujących się w różnych miejscach), a także bezzębie (jest co całkowity brak wszystkich zębów). W każdym przypadku wszczepiane zostają specjalistyczne implanty stomatologiczne, które to skutecznie są w stanie zastąpić brakujące zęby- zarówno ciekawie prezentują się pod względem wizualnym, jak i są bardzo funkcjonalne.

Jakie rodzaje implantów zębowych możemy wyróżnić?

Wśród implantów zębowych wyróżnić możemy kilka rodzajów. W pierwsze kolejności zajmiemy się podziałem według materiałów. Wówczas występują implanty cylindryczne, a także implanty ceramiczne. Te pierwsze są zdecydowanie częściej spotykane i wykonane są z tytanu. Ich kształt ściśle przypomina tuleję czy też śrubę. Jeśli chodzi o implanty ceramiczne, są one zaliczane do tych najnowszej generacji. W tym przypadku zamieniono tytan na tlenek cyrkonu. Materiał ten jest odporny na korozję, działanie kwasów, temperatury. Drugim podziałem jest ten według miejsca wszczepienia. W tym przypadku wyróżnić można implanty podokostnowe, które to wszczepia się do okostnej, czyli pomiędzy kością a dziąsłem. Drugim rodzajem są egzemplarze śródkostne, które cieszą się znacznie większą popularnością.

Jak wygląda proces wstawiania implantu zębowego?

Implanty zębów- przeciwwskazania
Implanty zębów – przeciwwskazania

Przed chwilą poznaliśmy rodzaje implantu zębowego. Pozostaje nam dowiedzieć się, jak wygląda kwestia wstawiania implantu. W pierwszej kolejności odwiedzamy stomatologa. Dowolny specjalista ocenia wówczas stan naszych zębów i podejmuje ewentualną decyzję dotyczącą leczenia lub wczepienia implantu. Już podczas pierwszej wizyty pobierany jest wycisk. Na jego podstawie możliwe jest skuteczne przygotowanie tymczasowej rekonstrukcji o odpowiedniej wielkości czy też kształcie. Będzie ona mocowana w ustach podczas wgajania się implantu. Ten nieskomplikowany zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym, w konsekwencji jest zupełnie bezbolesny. W kości wywierca się niewielkich rozmiarów otwór, w który wprowadzany jest implant. Przez kolejne trzy miesiące implant zrasta się z kością. W ostatnim etapie następuje mocowanie do implantu korony protetycznej. Kiedy zabieg się zakończy, konieczna jest dbałość o higienę jamy ustnej.

Jakie przeciwwskazania mają implanty zębów?

Niestety nie wszyscy mogą pozwolić sobie na udogodnienie w postaci zastosowania implantu zębowego. Do najczęstszych przeciwwskazań do implantów zębów https://doboszimplanty.pl/cennik/ zaliczyć możemy te następujące: ciąża, zbyt młody organizm, osteoporoza z dużym poziomem zaawansowania, choroby powiązane z zaburzeniem krzepnięcia krwi, nowotwory, narkomania, bruksizm, nieunormowana cukrzyca, padaczka, AIDS, choroba alkoholowa. Z zabiegu może przekreślić nas zły stan higieny jamy ustnej, w postaci ubytków próchniczych, kamienia nazębnego, choroby dziąseł. W razie jakichkolwiek niepewności warto skonsultować się ze specjalistą.