Ile zarabia przewodnik po Szczecinie?
Ile zarabia przewodnik po Szczecinie? Podróże stanowią pasję dla wielu ludzi na świecie. Nie powinno to dziwić, ponieważ pozwala to poszerzyć horyzonty, lepiej zrozumieć mieszkańców danego miejsca, a także ich kulturę oraz historię, a przede wszystkim całość jest okraszona możliwością przeżywania licznych przygód.
W obcym mieście (nie mówiąc już o kraju) mamy wrażenie, że każdy element świata jest jakiś inny. Szukamy porównań, ale nie widzimy dokładnie tego samego. To wszystko sprawia, że wycieczki są tak popularne. Jednocześnie na rynku występuje duże zapotrzebowanie na pracę przewodnika.
Jest to przecież osoba, która jeszcze bardziej wzmacnia doznania. Po pierwsze nadaje całości szerszego kontekstu, a po drugie może opowiedzieć kilka ciekawostek, dzięki którym całość będzie jeszcze bardziej interesująca. Ile zarabia przewodnik wycieczek? Na to pytanie spróbujemy odpowiedzieć w ramach tego artykułu. Nadamy mu również bardziej szczegółowego kontekstu, zastanawiając się nad zarobkami, który osiągają przewodnicy po Szczecinie.
Zobacz koniecznie:
Różni przewodnicy w zależności od formy pracy
Przewodnik to jednak dość szerokie pojęcie i warto to również opisać. Przede wszystkim rozróżniamy przewodników miejskich, terenowych i górskich. Rola dwóch ostatnich jest czymś innym, niż to z czym możemy się spotkać, jeśli aktywnością naszego dnia jest zwiedzanie Szczecina. Również same umiejętności muszą być w tym przypadku inne. Wymagają orientacji w innym terenie, a sam kontekst historyczny i kulturowy zazwyczaj nie znajduje się na pierwszym planie. Czy ma to przełożenie na zarobki? Tak naprawdę zbyt mocno zależy to od konkretnych przypadków.
Ile zarabia przewodnik w Szczecinie?

Doszliśmy do etapu, w którym możemy rozpocząć powoływanie się na liczby. Czy każdy przewodnik zarabia tyle samo? Oczywiście, że nie, ale od czego to zależy? Choćby od formy zatrudnienia. Jeśli pracuje on w muzeum miejskim, ma pewne przychody, ale mogą one być niższe niż indywidualne zajmowanie się oprowadzaniem turystów z innych krajów.
Najczęściej podaje się, że przewodnicy zarabiają średnio od 3200 do 4200 zł. Zmiennymi są również takie kwestie jak staż pracy, znajomość języków obcych czy poziom wykształcenia. Oprócz tego ważne jest budowanie własnej marki. Tak naprawdę może to być nawet kluczowe w przypadku prowadzenia własnej działalności. Pamiętajmy, że mowa cały czas o przewodnikach miejskich. Pamiętajmy jednak, że w przypadku nawiązania prywatnych kontaktów można niejednokrotnie zarobić nawet kilkadziesiąt euro w ciągu godziny.
Pracując w sektorze usług przy samozatrudnieniu, tak naprawdę możemy zarobić tyle, na ile zostanie wyceniona nasza praca w danym momencie. Ponadto musimy jednak borykać się z problemem organizowania sobie samemu kolejnych możliwości do pracy. Pracując dla jakiejś firmy, zazwyczaj możemy liczyć na podane wcześniej zarobki (3200 – 4200 zł), ale pamiętajmy, że jest to bardzo przyjemna praca, która polega na kontakcie z ludźmi i dzieleniem się z nimi ciekawymi informacjami o dobrze znanym sobie mieście.
Przewodnik w Szczecinie może np. codziennie zwiedzać tak ładne elementy krajobrazu jak Wały Chrobrego, filharmonię im. Mieczysława Karłowicza czy podziemne trasy turystyczne. Te ostatnie mają zresztą duże wymagania co do ilości zatrudnionych osób.
Dlaczego warto zostać przewodnikiem?
Wcześniej już został częściowo opisany ten temat, ale jednak głównym tematem była kwestia zarobków. Dlaczego warto zostać przewodnikiem? Oczywiście również dla pieniędzy, które w przypadku samozatrudnienia mogą być naprawdę imponujące, a pracując u kogoś, również można liczyć na godziwe wynagrodzenie. Oprócz tego mamy możliwość przekazania swojej energii i wiedzy innym ludziom. Opowiadanie o ciekawych zabytkach naszego miasta determinuje również poznawanie ludzi.
Jednocześnie przekazujemy energię, a więc dzielimy się przyjemnymi doznaniami. Jest to więc praca, w której występuje zawsze dobra atmosfera. Mamy przecież do czynienia z osobami, które przyjechały czegoś się dowiedzieć, natomiast przede wszystkim dobrze bawić. Zazwyczaj same godziny pracy są satysfakcjonujące. Niejednokrotnie sami ustalamy sobie grafik. Możemy traktować to jako dodatkową pracę, ale jednak zwykle będzie to podstawowe źródło przychodu. Przewodnik powinien być wypoczęty do tego, żeby właściwie wykonywać swoją pracę i firmy zwykle starają się o to zadbać.
Czy trudno jest zostać przewodnikiem?
Tak naprawdę występuje tutaj kilka zmiennych. Podstawowe wymogi to kwestie takie jak bycie osobą pełnoletnią, ukończenie szkoły średniej, niekaralność czy odpowiedni stan zdrowia. Jednocześnie konieczne jest zdanie odpowiedniego egzaminu (mowa tutaj o licencjonowanym przewodniku, a potrzeba posiadania tego certyfikatu nie jest tak oczywista). Są to aspekty formalne.
Przede wszystkim jednak osoby, które są przewodnikami, powinny umieć złapać odpowiedni kontakt z ludźmi. Jak to uzyskać? Na pewno przez posiadanie odpowiedniej wiedzy i umiejętność jej ciekawego przekazywania. Wartościową cechą przewodnika jest zafascynowanie tym, o czym opowiada. Jednocześnie powinien on być pozytywnie nastawiony do ludzi, ciągle uśmiechnięty i umiejący dostosować się do potrzeb swoich klientów.