Ile VAT za części samochodowe?

Ile VAT za części samochodowe? Obrót częściami samochodowymi w naszym kraju jest bardzo duży. Świadczy to o rosnącym popycie, który spowodowany jest użytkowaniem na co dzień przez naszych rodaków dużej ilości pojazdów mechanicznych. Chodzi tutaj nie tylko o samochody osobowe, ale również auta dostawcze i specjalne. Niestety wraz z rosnącym przebiegiem, w każdym samochodzie rośnie ryzyko awarii, do naprawy której potrzebne są odpowiednie części. 

Duży popyt sprawia, że na mapie naszego kraju możemy znaleźć wiele hurtowni, zajmujących się detaliczną i hurtową sprzedażą części do aut japońskich, koreańskich, europejskich oraz amerykańskich. Czy za podzespoły do pojazdów mechanicznych będziemy musieli zapłacić podatek VAT? Jaka będzie jego wysokość?

Zasada działania podatku VAT

Podatek VAT, czyli innymi słowy podatek od towarów i usług jest podstawową daniną publiczną w większości krajów na całym świecie. Z racji tego, że dotyka nas na co dzień, stanowi on ogromne wpływy do budżetu państwa. W naszym kraju podatek VAT zapłacimy od większości towarów i usług. Katalog zwolnień przedmiotowych i podmiotowych jest bowiem bardzo krótki i dotyczy jedynie wybranych branż oraz firm, które nie generują dużych obrotów w skali roku.

Ustawa o podatku od towarów i usług narzuca na nas konieczność stosowania stawki podstawowej 23 % oraz w sytuacjach wymienionych w przepisach, możliwość obniżenia VAT do 8 %, 5 % lub 0 %. Stawki obniżone dotyczą w tym wypadku takich produktów, jak na przykład lekarstwa, wybrane suplementy diety czy produkty dla niemowląt.

Ile VAT musimy zapłacić przy zakupie części samochodowych?

Niezależnie od tego, czy kupujemy części do aut koreańskich, amerykańskich, japońskich czy niemieckich, musimy zapłacić stosowny podatek od towarów i usług. Oczywiście w przypadku konsumenta końcowego, zostanie on wliczony w cenę towaru.

Co ciekawe, większość z nas przyzwyczaiła się do kwot brutto tak bardzo, że na codziennych zakupach kompletnie nie zwracamy uwagi na wysokość podatku. Warto jednak od czasu do czasu wziąć do ręki paragon i sprawdzić, jaką część naszych zakupów stanowi danina do budżetu państwa. Kupując dużą ilość części do samochodu osobowego, kwota ta może być naprawdę bardzo duża.

Co bardzo ciekawe, do grudnia 2019 roku, osoby prowadzące działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży części samochodowych, mogły liczyć na zwolnienie podmiotowe z VAT. Było ono przeznaczone dla tych przedsiębiorców, którzy w skali roku nie generowali obrotu przewyższającego kwotę 200 tysięcy złotych. Takie rozwiązanie pozwalało mniejszym firmom generować nieco większe dochody oraz zminimalizować konieczność prowadzenia pełnej księgowości.

Niestety obecnie handel podzespołami do samochodów osobowych i dostawczych został wyłączony spod tej regulacji. W związku z tym, każdy kto zajmuje się profesjonalnym obrotem takimi produktami, musi doliczać do kwoty netto podatek 23 %. Ciąży na nim również obowiązek składania miesięcznego lub kwartalnego zeznania podatkowego VAT oraz zapłaty naliczonego zobowiązania.

Sprzedaż części samochodowych ze stawką 0 % VAT

Ile VAT za części samochodowe?
Ile VAT za części samochodowe?

Jeżeli prowadzimy hurtownię motoryzacją, mogą zdarzyć się przypadki, w których części samochodowe będziemy wysyłali do innych krajów. Jeżeli będą to kraje trzecie, czyli spoza Unii Europejskiej lub Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, wówczas konieczne będzie obok VAT również odpowiednie oclenie.

Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy zamówione części Kia wysyłamy do innego kraju członkowskiego Unii Europejskiej. Wówczas możemy zastosować preferencyjną stawkę 0 %. Ważne jest jednak to, aby nasz kontrahent był przedsiębiorcą i posiadał nadany numer VAT UE. Jeżeli nie będzie on dopuszczony do realizowania transakcji wewnątrzwspólnotowych, wówczas zastosowanie tego rozwiązania jest niemożliwe.

Jeżeli nie wiemy jaki jest stan rzeczywisty, wówczas najlepiej sprawdzić to na stronach internetowych Komisji Europejskiej. Wystarczy, że podamy tam numer NIP naszego kontrahenta oraz kraj jego pochodzenia. System wygeneruje dla nas informację, dzięki której będziemy mieli pewność co do transakcji.

Wykorzystując podczas sprzedaży części samochodowych wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, należy jednak pamiętać o konieczności dopełnienia znacznie większej ilości warunków.

Najważniejszym z nich jest udokumentowanie, że części rzeczywiście przekroczyły granicę naszego kraju i znalazły się w innym państwie członkowskim. Może do tego posłużyć oświadczenie odbiorcy lub wydruk z systemu logistycznego firmy przewozowej, która zajmuje się dostarczeniem zamówienia. Należy również złożyć specjalne zeznanie, w którym zaznaczymy, że w danym okresie rozliczeniowym realizowaliśmy transakcje wewnątrzwspólnotowe.

Jak widać obrót częściami samochodowymi jest dość skomplikowany podatkowo. Dotyczy to jednak także innych produktów. Wszyscy przedsiębiorcy muszą skrupulatnie prowadzić swoją księgowość, ponieważ bardzo łatwo w dzisiejszych czasach o błąd, który może być dość kosztowny. Kupując części do aut osobowych, powinniśmy zawsze poprosić sprzedawcę o fakturę. Będzie to potwierdzenie naszej transakcji, umożliwiające ewentualne dochodzenie roszczeń reklamacyjnych w przyszłości.

angielski