Hostel co warto wiedzieć?

Hostel co warto wiedzieć? Każdy, kto raz na jakiś czas gdzieś wyjeżdża, interesuje się różnymi problemami noclegowymi. Nieco inaczej podchodzą do sprawy osoby, które wyjeżdżały wcześniej dość rzadko i teraz nie za bardzo umieją się odnaleźć w tym jak wybrać najwłaściwszy nocleg. Do dyspozycji osób zainteresowanych są hotele, motele, kwatery prywatne, schroniska oraz hostele. Te ostatnie cieszą się cały czas sporym zainteresowaniem. Dlaczego? Czy tylko przez wzgląd na niskie ceny?

Co proponują hostele?

Co łączy wszystkie hostele? Z założenia mają one proponować klientom nocleg pod dachem, na łóżku, często w pokojach kilkuosobowych, z dostępem do wspólnej łazienki, a czasem i do kuchni. Natomiast jest kilka rzeczy, które czasem hostele proponują, a innym razem nie – te zależą już po prostu od konkretnej oferty i możliwości hostelu.

Co może, ale nie musi proponować klientom hostele?

Co różni hostele miedzy sobą? Nie są one oznaczane – jak hotele – gwiazdkami wskazującymi stopień luksusu. Jednak między hostelami występują czasem pewne drobne różnice, jeśli chodzi o ofertę noclegową i jej otoczkę

Po pierwsze: śniadanie. Niektóre hostele proponują je w cenie noclegu. Inne nie, ale można ten posiłek zakupić na miejscu i to w rozsądnej cenie. Zdarza się także, że goście hostelu mogą korzystać z ogólnodostępnej kuchni, aby tam przygotować posiłek we własnym zakresie z własnych produktów.

Po drugie: wiele hosteli zapewnia gościom nie tylko samo łóżko, ale i pościel. W niektórych przypadkach jednak trzeba mieć choć własny śpiwór.

Po trzecie: ręczniki. Jeśli klienci mają do czynienia z łazienkami wspólnymi, najczęściej wiąże się to z koniecznością posiadania i używania własnych ręczników. Inaczej może być, jeśli hostel proponuje także pokoje bardziej indywidualne z przylegającą łazienką.

Po czwarte: sporo hosteli proponuje swoim klientom dostęp do darmowego WiFi.

Na czym ostatecznie opiera się istota hosteli?

Hostel jest nastawiony na zapewnienie klientom czystego noclegu pod dachem, we wnętrzach z wyposażeniem, które jest przeznaczone do użytkowania wspólnego przez wszystkich gości. Najwięcej pokoi hostelowych ma miejsca dla kilka osób, choć coraz częściej niektóre hostele proponują też pokoje 1-2-osobowe. Wyposażenie hosteli jest proste, musi jednak spełniać podstawowe normy co do jakości, czystości i estetyki.

Gdzie sprawdzają się hostele?

Nocleg w hostelu sprawdza się najczęściej w miastach – począwszy od tych największych po najmniejsze, ale pod jakimś względem atrakcyjnych i odwiedzanych np. w celach turystycznych.

Kiedy najczęściej wybiera się hostel jako miejsce noclegowe?

Hostel zazwyczaj sprawdza się, gdy osoby zainteresowanej nie stać na hotel, a nie wyobraża sobie noclegu na campingu lub w schronisku. Nie wszędzie też są rozpowszechnione tzw. kwatery prywatne, choć często i one bywają droższe, niż przeciętny hostel. Miejsca takie sprawdza się również dla osób podróżujących w niewielkich grupach. W hostelu grupka taka może zająć cały kilkuosobowy pokój, co ma pozytywny wpływ na samopoczucie jej członków.

Jak przekonać się do hostelu?

Hostel co warto wiedzieć?
Hostel co warto wiedzieć?

Jeśli kogoś stać jedynie na hostel, ale trochę przeraża go perspektywa spania w jednym pokoju z kilkoma obcymi osobami, warto zdać sobie wtedy sprawę, że hostel to miejsce szczególne. Z hosteli nie korzystają ludzie chcący innym dokuczyć, czy przeszkadzać. Poza tym dzisiaj rzadko kiedy i rzadko w którym hostelu są zajęte wszystkie miejsca w każdym pokoju w tym samym momencie. Istnieją też pewne przepisy wewnętrzne mające na celu zapewnienie klientom hosteli komfort i brak narażenia na różne nieprzyjemności np. na kradzież. Wszelkie niewłaściwe zachowania współlokatorów można zgłaszać osobom prowadzącym hostel.

Hostele zapewniają więc skromne, ale odpowiednie warunki noclegowe tak, aby każdy klient – zdający sobie jednak sprawę, czym jest hostel – czuł się tu komfortowo.

Jak wybrać hostel, jeśli w danym mieście jest ich sporo?

W takich sytuacjach należy:

  1. Określić, które lokalizacje będą dla konkretnej osoby najwygodniejsze – np. z racji bliskości lokalnych atrakcji
  2. Drugi krok to porównanie tego, co dokładnie proponują wybrane hostele
  3. Porównanie cen usług i co w nich się zawiera
  4. Przeczytać opinie nt. wybranych hosteli napisane np. na fanpage’ach, czy na portalach noclegowych. Najlepiej posiłkować się tutaj kilkoma niezależnymi źródłami.
  5. Sprawdzić, czy na witrynach internetowych konkretnych hosteli są wszystkie niezbędne informacje: nazwa, adres, telefon (nie tylko komórkowy, ale i stacjonarny – to zwiększa wiarygodność miejsca) oraz REGON i NIP firmy. Istotne jest też, czy ktoś zawsze odbiera telefon i odpisuje regularnie na e-maile.

Warto poświecić trochę czasu na wybór hostelu – zwiększy to szanse na wygodny nocleg w dobrych warunkach za odpowiednią cenę.

Hostele wciąż cieszą się popularnością – nie tylko wśród osób młodych i ciekawych świata. Jeśli już ktoś decyduje się dzisiaj na wyjazd, coraz częściej bierze pod uwagę bardzo różne możliwości podróżowania i co do noclegów. I to nie tylko z powodów finansowych. Dlatego hostel wciąż sprawdza się jako tanie, ale wygodne miejsce do spania.

angielski francuski niemiecki hiszpański