Czas trwania szkolenia BHP
Pracownicy, którzy dopiero rozpoczynają pracę mają obowiązek uczestniczenia w szkoleniu z bezpieczeństwa i higieny pracy. Na podstawie przepisów Prawa Pracy pracodawca może odmówić dopuszczenia zatrudnionego, jeżeli nie został on zapoznany z zasadami BHP. Kodeks pracy jasno precyzuje obowiązki pracodawcy odnośnie konieczności szkolenia pracowników.
Przesłanki wykonywania szkoleń BHP zarówno wstępnych jak i okresowych są zapisane w rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z 2004 roku. Czas trwania szkolenia BHP jest zależny od doświadczenia zawodowego pracownika, jego stażu pracy, złożoności czynności jakie będzie wykonywał oraz zagrożeń na danym stanowisku pracy.
Wstępne szkolenie BHP – czas trwania
Szkolenie wstępne BHP jest podstawą rozpoczęcia pracy przez nowo zatrudnionego pracownika czy też pracownika zmieniającego stanowisko pracy. Pracownik podczas szkolenia zapoznaje się ze wszystkimi rodzajami ryzyka dla jego bezpieczeństwa i zdrowia z jakimi będzie miał do czynienia wykonując obowiązki służbowe. Ponadto zostaje zaznajomiony z regulaminem danego przedsiębiorstwa w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy a także poznaje zalecenia dla należytej realizacji powierzonych czynności w oparciu o obowiązujące przepisy i zasady BHP. Każdy uczestnik wstępnego szkolenia BHP zdobywa wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy. W ramach tego szkolenia realizowany jest: instruktaż ogólny oraz stanowiskowy.
Zobacz ofertę szkoleniową:
Poza nowo zatrudnionymi pracownikami i zmieniającymi stanowisko pracy, szkolenie wstępne muszą odbyć uczniowie oraz studenci realizujący praktyki zawodowe w danym przedsiębiorstwie. Czas trwania szkolenia BHP wstępnego ogólnego najczęściej wynosi trzy godziny lekcyjne, natomiast instruktaż stanowiskowy trwa co najmniej osiem godzin lekcyjnych. Tylko w przypadku pracowników wykonujących pracę administracyjno-biurową szkolenie wstępne może zostać ograniczone do dwóch godzin lekcyjnych.
Wstępne szkolenie BHP należy do obowiązkowych i nie ma tu znaczenia rodzaj umowy o pracę, wymiar czasu pracy. Odbycie takiego szkolenia jest zapisane w aktach danego zatrudnionego. Dokumentem potwierdzającym uczestnictwo w instruktażu ogólnym i stanowiskowym jest karta szkolenia BHP. Takie szkolenie zawsze realizowane jest w czasie trwania pracy i pokrywane jest z funduszy pracodawcy.
Instruktaż ogólny i stanowiskowy – szkolenie BHP
Zadaniem instruktażu ogólnego jest przekazanie pracownikowi wiedzy na temat głównych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy które znajdują się w Kodeksie pracy, regulaminie pracy, w układzie zbiorowym. Pracownik musi znać zasady BHP jakie obligują w danym przedsiębiorstwie łącznie z umiejętnością udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku. Zadaniem instruktażu stanowiskowego jest uświadomienie pracownikowi ryzyka jakie może występować na danym stanowisku pracy. Poznaje on metody ochrony przed ewentualnymi zagrożeniami a także sposoby bezpiecznego wykonywania pracy.
Czas trwania szkolenia BHP – szkolenie okresowe
To jak często pracownicy będą odbywać okresowe szkolenie BHP jest uzależnione od stanowiska pracy na jakim realizują swoje obowiązki służbowe. Jeżeli zatrudniony podczas pracy jest narażony na różne ryzyka zagrażające jego zdrowiu lub życiu będzie przechodził takie szkolenie nawet jeden raz w roku. Czas trwania szkolenia BHP wynosi osiem godzin lekcyjnych, podczas których odbywa się wykład a po nim instruktaż.

Pracownicy na stanowiskach robotniczych odbywają okresowe szkolenie BHP raz na trzy lata, natomiast pracownicy zatrudnieni na stanowiskach administracyjno-biurowych co sześć lat. Zakres każdego z takich okresowych szkoleń BHP jest różny. Czas trwania szkolenia BHP dla osób zarządzających pracownikami wynosi szesnaście godzin lekcyjnych. Dotyczy to pracodawcy oraz osób zatrudnionych na takich stanowiskach jak: kierownik, magazynier, brygadzista, technolog, projektant, konstruktor, inżynier.
Natomiast czas trwania szkolenia dla służb BHP to 32 godziny lekcyjne podczas których pracownicy uczestniczą w kursie i seminarium. Ponadto są zobowiązani do odbycia ćwiczeń w ilości czterech godzin lekcyjnych. Celem szkolenia okresowego BHP dla wszystkich zatrudnionych jest aktualizacja wiedzy odnośnie bezpieczeństwa i higieny pracy. Kolejnym zadaniem takiego szkolenia jest zapoznanie zatrudnionych z wprowadzanymi w przedsiębiorstwie nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi a także organizacyjnymi w zakresie BHP. W szkoleniach muszą brać udział wszyscy pracownicy bez względu na posiadany charakter umowy zatrudnienia: umowa o pracę, umowa cywilnoprawna, przyuczenie do zawodu, praktyki zawodowe.
Zasadność szkoleń BHP
Pracownicy nie zawsze chętnie uczestniczą w szkoleniach z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Nie zdają sobie sprawy z przydatności takiego szkolenia w sytuacji zaistnienia wypadku. Posiadając stosowną wiedzę, mogą ją wykorzystać dla ochrony swojego i współpracowników zdrowia a nawet życia. Dla pracodawców szkolenia BHP nie powinny być tylko kolejnym obowiązkiem nałożonym przez stosowne przepisy, ale możliwością przekazania pracowników ważnych wartości, dzięki czemu wspólnie będą mogli stworzyć bezpieczny zakład pracy. Innym pozytywnym aspektem szkoleń wstępnych i okresowych BHP jest wzmocnienie relacji między kadrą zarządzającą a podwładnymi. Dobrze wyszkolony personel to również lepsza rozpoznawalność marki i uznanie partnerów biznesowych. Ważne! Interesujące szkolenie BHP które przyciąga uwagę jego uczestników jest realizowane przez dobrego instruktora wnoszącego do danej firmy powiew świeżości, pokazanie jak edukacja może wpłynąć na jej wizerunek.