Co to jest stomatologia?
Co to jest stomatologia? Stomatologia jest jedną z dziedzin medycyny, która obejmuje diagnozowanie i leczenie różnego rodzaju schorzeń, które dotyczą zębów, przyzębia oraz jamy ustnej. Dodatkowo, dentyści zajmują się profilaktyką, której celem jest zapobieganie próchnicy oraz innym chorobom. Lekarz, który zajmuje się pracą z uzębieniem nazywany jest stomatologiem lub dentystą.
Aby nim zostać, konieczne jest ukończenie kierunku lekarsko-dentystycznego na uczelni medycznej. Stomatologia jest szeroką dziedziną, którą dodatkowo można podzielić na różne specjalizacje. Rozwój technologii i nowinek pozwala dentystom na leczenie nawet najbardziej uszkodzonych zębów całkowicie bezboleśnie. Co warto wiedzieć o stomatologii?
Czym zajmuje się stomatologia?

Stomatologia, a dokładniej lekarze stomatolodzy z Wrocławia świadczą usługi, których celem jest zapobieganie rozwoju chorób zębów, a także ich leczenie. W zależności od specjalizacji, zadania lekarza dentysty rozszerzają się i obejmują pełny zakres pracy od ekstrakcji zębów, po korekcję wad zgryzu, a także wstawianie implantów, czyli zastępczych zębów.
Co należy do zadań stomatologa ?
- zapobieganie rozwoju próchnicy, które jest możliwe przy regularnym kontrolowaniu stanu jamy ustnej,
- niwelowanie i leczenie wad zgryzu,
- leczenie zakażeń w okolicach zębów,
- leczenie bolesnego zapalenia miazgi zębowej,
- niwelowanie chorób dziąseł, jak nadwrażliwość oraz krwawienie,
- korygowanie sposobu higienizacji zębów i nauka poprawnego szczotkowania,
- zabiegi higienizacyjne – usuwanie kamienia nazębnego i osadów, piaskowanie, skalling oraz fluoryzacja,
- rozpoznawanie i diagnoza wad rozwojowych zębów, zwłaszcza u małych pacjentów,
- korekcja urazów i uszkodzeń zębów powstałych na skutek wypadków,
- diagnozowanie i leczenie stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej.
Jakie zabiegi wykonuje stomatolog?
- leczenie zębów – endodontycznie (kanałowo) oraz zachowawczo,
- ekstrakcja zębów stałych oraz mlecznych,
- chirurgiczne usuwanie zębów mądrości,
- zaawansowane leczenie złamał zębów, wymagających interwencji chirurgicznej,
- usuwanie torbieli i ropni powstałych w tkankach zlokalizowanych w jamie ustnej,
- płukanie i oczyszczanie kieszonki dziąsłowej,
- diagnozowanie i leczenie zmian chorobowych na śliniankach i żuchwie,
- leczenie pourazowych złamań kości szczęki,
- rekonstrukcję tkanek miękkich, które są zlokalizowane w jamie ustnej.
Jakie wyróżnia się specjalizacje lekarzy – stomatologów?
Stomatologia jest bardzo szeroką dziedziną medycyny. Wszyscy lekarze – stomatolodzy, po ukończeniu odpowiedniego kierunku studiów, mają do wyboru różne specjalizacje, które zawężają pole działania i zakres wykonywanych działań.
- Stomatologia zachowawcza – do jej zadań należy profilaktyka chorób jamy ustnej i zębów oraz leczenie powstałych zmian. To najbardziej popularny dział stomatologii, który pomaga uchronić pacjenta przed próchnicą, niwelować niewielkie ubytki, a także uporać się z rozległym zniszczeniem zęba – za pomocą leczenia kanałowego.
- Stomatologia dziecięca – Obejmuje zakres pracy z maluchami oraz dziećmi, które posiadają już zęby mleczne lub są w fazie ich wzrastania. Praca stomatologa dziecięcego opiera się na profilaktyce, która jest możliwa dzięki wykonywaniu lakierowania oraz lakowania zębów małych pacjentów. Wszystkie wykonane zabiegi wpływają na stan uzębienia mlecznego – poprawiają mineralizację i strukturę zębów, co pozwala uchronić zęby stałe przed zakażeniem próchnicą.
- Chirurgia stomatologiczna – dentysta chirurg jest specjalizuje się z ekstrakcją trudno zlokalizowanych zębów, jak na przykład mądrości. Dodatkowo zajmuje się usuwaniem torbieli i oczyszczaniem miejsc po nich, a także leczeniem ropni.
- Chirurgia szczękowo-twarzowa – specjaliści z tej dziedziny zajmują się leczeniem skomplikowanych złamań oraz nowotworów w obrębie twarzoczaszki. Aby zajmować się chirurgią szczękowo-twarzową nie trzeba być dentystą. Specjalizacją mogą zajmować się inni absolwenci medycyny.
- Ortodoncja – to gałąź stomatologii, która zajmuje się wczesnym diagnozowaniem i rozpoznawaniem wad zgryzu oraz ich leczeniem – za pomocą różnego typu aparatów ortodontycznych.
- Protetyka stomatologiczna – to część stomatologii, której zadaniem jest odtwarzanie i odbudowywanie ubytków w uzębieniu. Celem takich działań jest wizualna poprawa uśmiechu, ale także przywrócenie funkcji narządu gębowego, czyli prawidłowej wymowy i żucia pokarmów. Protetyk wykonuje protezy z różnego rodzaju komponentów, jak na przykład stopu metali, porcelany lub ceramiki.
- Periodontologia – to specjalizacja, której zakres pracy polega na diagnozowaniu i leczeniu chorób przyzębia oraz śluzówki jamy ustnej, jak na przykład parodontozy.
Kiedy udać się na wizytę do stomatologa?
Każdy człowiek powinien regularnie odwiedzać lekarza – dentystę minimum raz na sześć miesięcy. Na niezaplanowaną wizytę, której towarzyszy silna reakcja bólowa, decydują się pacjenci, u których pojawił się stan zapalny lub zapalenie miazgi zęba. Takim sytuacjom towarzyszy silny ból, który może być zniwelowany tylko podczas wizyty u dentysty. Odpowiednia profilaktyka i wykonywanie zabiegów higienizacyjnych pozwalają na cieszenie się zdrowym, pięknym uśmiechem. Warto regularnie korzystać z usług gabinetów stomatologicznych, aby uniknąć często kosztownego leczenia.