Cellulit – co powinieneś wiedzieć?

Cellulit – co powinieneś wiedzieć? Cellulit jest często określany jako „skórka pomarańczowa”, ponieważ tekstura tej zmiany skórnej przypomina owoce. Cellulit powstaje, gdy pod skórą gromadzi się nadmiar tłuszczu lub wody. Problem ten występuje najczęściej u kobiet, rzadziej u mężczyzn, gdyż powstawanie cellulitu wiąże się z nadmiarem estrogenów w organizmie.

Skąd bierze się cellulit? Co przyczyniło się do jej powstania? Jak się go pozbyć? W tym artykule odpowiadamy na te i inne pytania, które spędzają sen z powiek wielu kobietom. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z jego treścią.

Co to jest cellulit?

Cellulit to zdeformowana tkanka tłuszczowa, która tworzy się pod skórą i wygląda jak nieestetyczne guzki. Jej powstawanie spowodowane jest głównie zaburzeniami mikrokrążenia, gdy toksyny nie są prawidłowo wydalane i zaczynają gromadzić się w tkance tłuszczowej, która w ten sposób zaczyna rosnąć i ocierać się o tkankę łączną. Rezultatem jest tłuszcz, który zbiera się w grudki. Przyczyną cellulitu jest również żeński hormon płciowy, estrogen. Najczęściej „pomarańczowa skórka” tworzy się na udach, pośladkach, brzuchu i ramionach. Może się to przytrafić kobietom w każdym wieku, niezależnie od wagi.

Co może powodować pojawienie się cellulitu?

Oprócz estrogenów na powstawanie cellulitu mają wpływ czynniki związane ze zbyt małą aktywnością fizyczną oraz niewłaściwą dietą. Ryzyko cellulitu znacznie wzrasta, gdy regularnie jesz słodycze, które zawierają dużo antybiotyków, nadmiar soli, napoje gazowane, przetworzoną żywność i tanie mięso. Palenie, regularne picie alkoholu, noszenie obcisłych ubrań, szpilek i siedzący tryb życia to inne czynniki, które mogą prowadzić do cellulitu.

Jak pozbyć się cellulitu?

Cellulit – co powinieneś wiedzieć?
Cellulit – co powinieneś wiedzieć?

Usuwanie cellulitu może wydawać się bardzo trudne, jeśli nie niemożliwe. Nie ma w tym nic złego. Wystarczy chęć do pracy i zmiany stylu życia oraz świadomość, że na efekty trzeba będzie czekać miesiącami, a na całkowite zniknięcie problemu latami. Cellulitowi łatwiej jest zapobiegać niż leczyć. Jeśli jednak już widać te zmiany gołym okiem, należy od razu przystąpić do pracy nad pozbyciem się niechcianych zmian skórnych. Jeśli zmiana stwardnieje, znacznie trudniej jest przywrócić skórze dawną gładkość.

Aby rozpocząć walkę z cellulitem, należy najpierw wprowadzić zbilansowaną dietę – usunąć z niej niezdrową żywność i zastąpić ją produktami bogatymi w błonnik i witaminy. Warto wybierać pieczywo pełnoziarniste, chude ryby, owoce i warzywa oraz różnorodne produkty w skorupkach. Ważne jest również, aby pić dużo wody, aby pozostać nawodnionym. Woda usuwa toksyny z organizmu, dlatego picie wody jest bardzo ważne. Warto też pić herbatki ziołowe i yerba mate. Ważna jest również aktywność fizyczna. Jeśli do tej pory prowadziłeś siedzący tryb życia, możesz zacząć od codziennych spacerów i lekkich ćwiczeń.

Profesjonalna terapia i masaż

Masaż limfatyczny ostrą szczotką, rękawiczkami lub masażerem ze specjalnymi wkładkami polecany jest również osobom borykającym się z cellulitem. Przywracają jędrność skóry i przyspieszają usuwanie toksyn. Bąbelki chińskie skutecznie rozkładają zaglomerowaną tkankę tłuszczową. Obie procedury można łatwo wykonać w domu. Jeśli jednak metody te okażą się niewystarczająco skuteczne, warto udać się do specjalistycznej poradni i zdecydować się na zabiegi małoinwazyjne lub bezinwazyjne. Pierwsza grupa obejmuje mezoterapię igłową, lipolizę iniekcyjną oraz jonoforezę. Druga to mezoterapia bezigłowa, velashape i dermatologia.

Jaki rodzaj cellulitu mam?

Aby sprawdzić, z jakim typem cellulitu walczysz, możesz wykonać prosty test w domu. Tuż pod pośladkami, użyj palców, aby podnieść kawałek skóry i ściśnij go. Następnie dokładnie sprawdź, czy jest spuchnięty, zbielały, a nawet zapada się w palce, to znaczy, że cellulit jest spowodowany zatrzymaniem wody w organizmie. Z drugiej strony, jeśli skóra jest zraniona przy uciskaniu, jest nierówna i widać na niej jasne zgrubienia, to cellulit jest wynikiem nagromadzenia się nadmiaru tkanki tłuszczowej pod skórą.

Cellulit czy cellulitis?

Wiele osób myli terminy cellulit i cellulit, ponieważ te dwa terminy brzmią podobnie, ale mają zupełnie inne znaczenie. Jak wspomniano powyżej, cellulit odnosi się do nierównomiernego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej. Z kolei cellulitis to choroba spowodowana stanem zapalnym tkanki łącznej znajdującej się pod skórą. Choroba jest wywoływana przez bakterie, które atakują tkankę łączną, ścięgna i powięź mięśni. Nieleczone zapalenie tkanki łącznej może być niebezpieczne dla organizmu i pozostawiać nieestetyczne blizny. Ponadto infekcja może rozprzestrzenić się na mięśnie. Ta choroba jest leczona antybiotykami.