Profesjonalne pranie dywanów w warunkach domowych
Profesjonalne pranie dywanów w warunkach domowych – zalety dywanu można wyliczać godzinami: izoluje domowników od chłodu podłogi, amortyzuje upadki małych dzieci, jest idealnym miejscem do zabawy, gier planszowych, rodzinnych wygłupów, wprowadza przytulną atmosferę do wnętrza, dekoruje pomieszczenie. Istnieje kilka rodzajów dywanów, różniących się od siebie długością włosa i kształtem. Ma tylko jedną wadę – trudności sprawia utrzymanie dywanu w nienagannej czystości.
Zabrudzenia na dywanie
Popularny jest pogląd, że jeżeli w domu jest małe dziecko lub pies, to lepiej zrezygnować z dywanu, ponieważ mogą pojawić się trudności w utrzymaniu czystości. Częściowo jest to prawdą: dzieci mają zadziwiającą zdolność do brudzenia dywanu: rozlanie napoju, pozostawienie plasteliny na dywanie, pokruszona świecowa kredka, spadające resztki jedzenia, chodzenie w butach po dywanie, dopóki rodzic nie nakaże zdjęcia obuwia wyjściowego, to standardowe sytuacje w rodzinach. Psia sierść na dywanie to także spory problem. Powyższe sytuacje nie oznaczają, że trzeba zrezygnować całkowicie z dywanu lub wykładziny. Istnieją środki, które doskonale radzą sobie z praniem dywanów i wykładzin w warunkach domowych i pozostawiają czysty dywan.
Jak sobie radzić z zabrudzeniami dywanu?

Plamy na dywanie denerwują, sprawiają, że nasz piękny dywan traci na swoich walorach dekoracyjnych. Na rynku jest wiele środków piorących przeznaczonych do dywanów i wykładzin. Proszki, szampony, pianki do domowego prania dywanów i wykładzin można kupić w każdym, nawet niewielkim osiedlowym sklepie. Kolejnym sposobem na pozbycie się brudu z dywanów jest zamówienie profesjonalnej ekipy sprzątającej, która używa dobrej jakości chemii i odkurzaczy piorących dywany. Pianki, proszki, czy płyny różnią się składem, sposobem zastosowania, czasem oczekiwania na działanie środka oraz efektami czyszczenia.
Wspólną cechą środków do prania dywanów i wykładzin jest możliwość samodzielnego stosowania w warunkach domowych bez użycia wody. Planując pranie dywanów i wykładzin warto zapoznać się z ofertą środków piorących, porównać ich właściwości i wybrać środek idealny do czyszczenia dywanu.
Najważniejsze zasady dotyczące prania dywanów

Pranie dywanów i wykładzin różni się prania odzieży. Ma jedną cechę wspólną – trzeba dobrać środek piorący do rodzaju tkaniny. Źle wybrany proszek lub płyn może zniszczyć dywan i spowodować brzydki zapach w pokoju. Skutecznym sposobem prania dywanów i wykładzin jest metoda ekstrakcyjna, polegająca na rozprowadzaniu środka czyszczącego na pranej powierzchni, pozostawieniu na ok. 15 min. To niezbędny czas, chemia zadziałała. Następnie należy odessać pozostałość odkurzaczem zbierającym na mokro. Metoda ma minusy – wiąże się z przemoczeniem wykładziny i długim okresem oczekiwania na wyschnięcie czyszczonej powierzchni. Jej zaletą jest bardzo dokładne czyszczenie. Nie można jej stosować na wykładziny filcowe.
Kolejną metodą przywracania czystości na dywanach i wykładzinach jest szamponowanie lub zastosowanie suchej piany. Nie wolno jej stosować na wykładzinach typu Flotex. Nadmiar piany należy odessać odkurzaczem zbierającym na mokro. Przy użyciu suchej piany nie ma konieczności odsysania pozostałości odkurzaczem przeznaczonym do sprzątania na mokro. Skrystalizowane pozostałości brudu usuwa się za pomocą zwykłego odkurzania na sucho. Metodę bonetowania stosuje się wykładzin tuftowanych, supełkowych, igłowanych i Flotexu. Nie należy jej stosować na dywanach tkanych, ponieważ istnieje ryzyko uszkodzenia tkaniny.
Ostrzeżenie o drażniącym działaniu chemii przeznaczonej do czyszczenia dywanów

Chemia do prania dywanów i tapicerek jest bardzo skuteczna, usuwa zabrudzenia i pozostawia czysty dywan. Jednak trzeba pamiętać, że substancje chemiczne będące składnikami środków do prania dywanów i wykładzin mogą działać drażniąco na ludzi, zwłaszcza na małe dzieci i osoby uczulone na detergenty. Niektóre substancje nie mogą być stosowane na delikatnych tkaninach.
Przed zakupem środka czyszczącego warto przeczytać jego skład. Na etykiecie znajduje się informacja o możliwości zastosowania danego preparatu do prania dywanów lub tapicerek wyprodukowanych z włókien naturalnych oraz pouczenie o konieczności przechowywania środka z daleka od rączek dzieci. Przed użyciem chemii przeznaczonej do czyszczenia dywanów, dobrze jest wykonać test w niewidocznym miejscu i przekonać się, jak wybrany preparat działa na nasz dywan. Jeżeli będą widoczne odbarwienia włókien, to znaczy, że wybór tego środka był nie najlepszą decyzją.
Czysty dywan to wizytówka pomieszczenia. Sprzątanie dywanu może być skuteczne, jeżeli używa się właściwego środka i oczywiście postępuje się zgodnie z zaleceniami producenta. Dla skutecznego działania preparatów do prania dywanów i wykładzin ważny jest czas pozostawienie środka na czyszczonej powierzchni i sposób usuwania resztek brudu. W każdym mieście dostępne są usługi profesjonalnego prania dywanów i tapicerek, które dysponują sprzętem i najwyższej jakości chemią przeznaczoną do tego celu.